Najwyższe i największe wulkany na świecie

Najwyższe i największe wulkany na świecie

Wulkan to miejsce, w którym lokalnie skroplona magma wypływa na powierzchnię. Erupcja wulkanu to nie tylko spektakularny spektakl natury, ale także ważny czynnik wpływający na warunki życia na ziemi.

Szacuje się, że ponad 80 procent powierzchni naszej planety powstało w wyniku procesów wulkanicznych. Wulkanizm przekształca krajobraz, tworząc rozległe pasma górskie i kratery, a także przyczynia się do powstawania bardzo żyznych gleb wulkanicznych, na których kwitnie życie.

Chociaż na Ziemi jest ponad 1500 aktywnych wulkanów, największe odgrywają kluczową rolę. Więc jaki jest największy wulkan na świecie?

Największe wulkany świata – w skrócie

Najwyższe czynne wulkany na świecie

  • Ojos del Salado 6893 m n.p.m. M.
  • Llullaillaco 6723 m n.p.m M.
  • Tipas 6660 m n.p.m. M.
  • Tupungato 6570 m n.p.m. M.
  • Coropuna 6425 m n.p.m. M.

Najwyższe wygasłe wulkany na świecie

  • Pissis 6793 m n.p.m M.
  • Nevado Tres Cruces 6748 m n.p.m. M.
  • Incahuasi 6621 m n.p.m. M.
  • Nevado Sajama 6542 m n.p.m M.
  • Cerro El Condor 6414 m n.p.m. M.

Najwyższe wulkany na świecie pod względem wysokości nad poziomem morza

Podczas erupcji wulkanu magma i materiał piroklastyczny (popiół, skały) unoszą się na powierzchnię. Lawa płynąca wzdłuż stożka krzepnie i jest dodatkowo pokryta piaskiem, popiołem i pyłem wulkanicznym wyrzucanym w powietrze.

W ten sposób powstają naprzemienne warstwy, im więcej erupcji, tym szybciej rośnie wysokość stożka wulkanicznego. Można powiedzieć, że wulkan rozszerza się dzięki własnej aktywności. Dotyczy to głównie stratowulkanów; sytuacja jest zupełnie inna w przypadku wulkanów tarczowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj inny artykuł — „Jak powstaje wulkan?”

Ciekawostki! Wszystkie wulkany wyższe niż 6000 m n.p.m. M. znajdują się w Andach w Ameryce Południowej.

1. Wulkan Ojos del Salado – 6893 m n.p.m M.

Pod względem bezwzględnej wysokości nad poziomem morza wulkan Ojos del Salado na granicy argentyńsko-chilijskiej jest najwyższym wulkanem na świecie. Ten położony w Andach stratowulkan osiąga wysokość 6893 m n.p.m. M. To sprawia, że ​​jest to najwyższy punkt na półkuli zachodniej i drugi najwyższy szczyt na półkuli południowej (tylko Aconcagua jest wyższa na 6960 m).

Interesujące!
Ojos del Salado oznacza po hiszpańsku „słone oczy”. Nazwa wywodzi się od ogromnych złóż soli, które występują tutaj w postaci słonych jezior. Jedno z tych jezior, Ojos del Salado, znajduje się na wysokości 6390 m n.p.m. M. i jest najwyższym jeziorem na świecie.

Chociaż jest to najwyższy wulkan na świecie, z pewnością nie można powiedzieć, że jest najbardziej aktywny. Wulkan Ojos del Salado jest uważany za uśpiony wulkan, a ostatnia erupcja miała miejsce około 1500 lat temu. Niemniej jednak w 1993 r. potwierdzono niewielką emisję gazów i popiołu. Jest to jedna podstawa, która klasyfikuje go jako aktywny wulkan. Jeśli przyjmiemy to założenie, możemy powiedzieć, że Ojos del Salado jest najwyższym aktywnym wulkanem na świecie.

Pierwszego potwierdzonego wejścia na szczyt Ojos del Salado dokonali w 1937 roku Polacy Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis.

2. Wulkan Pissis – 6793 m n.p.m M.

Drugim co do wielkości wulkanem na ziemi jest Pissis, który podobnie jak Ojos del Salado leży na granicy Chile i Argentyny. Jest to również trzeci najwyższy szczyt na półkuli zachodniej. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce 2 miliony lat temu, więc można śmiało powiedzieć, że jest to najwyższy wygasły wulkan na świecie.

Interesujące!
Pierwszymi zdobywcami szczytu Pissis byli Polacy Stefan Osiecki i Jan Alfred Szczepański, którzy zdobyli go w 1937 roku. Chociaż techniczne wejście nie jest trudne, nie zostało powtórzone w ciągu następnych 48 lat.

3. Nevado Tres Cruces – 6748 m n.p.m M.

Kolejny wulkan na granicy chilijsko-argentyńskiej. Cały masyw składa się z 3 szczytów, z których najwyższy sięga 6748 m n.p.m. M. Chociaż ostatnia erupcja miała miejsce 28 000 lat temu, Nevado Tres Cruces jest znany jako uśpiony wulkan, który może wybuchnąć w dowolnym momencie.

4. Llullaillaco – 6723 m n.p.m tj. M.

Aktywny wulkan na pograniczu Chile i Argentyny, położony w pobliżu pustyni Atakama – jednego z najbardziej suchych obszarów na świecie. Llullaillaco jest uważany za drugi najwyższy aktywny wulkan na świecie. Ostatnia duża erupcja miała miejsce 5600 lat temu, ale wulkan wykazywał również niewielką aktywność w XIX wieku.

Llullaillaco to najwyżej położone stanowisko archeologiczne na świecie. W 1999 roku znaleziono tu zmumifikowane szczątki trojga dzieci, określanych jako „Dzieci z Llullaillaco”. Wiek mumii szacuje się na 500 lat, ale ze względu na panujące warunki (susza, mało tlenu) są wyjątkowo dobrze zachowane.

5. Tipas – 6660 m n.p.m tj. M.

Piątym najwyższym wulkanem na ziemi jest Tipas, który również zajmuje trzecie miejsce pod względem wysokości wśród aktywnych wulkanów. Tipas znajduje się w argentyńskich Andach, a jego ostatnia erupcja miała miejsce około 10 000 lat temu.

Największy wulkan na świecie pod względem powierzchni

Jeśli rozpatrzymy wulkany pod kątem zajmowanej przez nie powierzchni, okazuje się, że największy jest masyw Tamu, który zajmuje 553 000 km². Jest to wygasły wulkan tarczowy na północnym Pacyfiku, który jest całkowicie zanurzony. Chociaż ma 4460 metrów wysokości, jego szczyt znajduje się prawie 2 km pod wodą.

Wulkan Tamu powstał 145 milionów lat temu i był aktywny tylko przez kilka milionów lat, zanim wymarł i pozostaje w tym stanie do dziś.

Ciekawostki!
Wulkan Tamu to nie tylko największy wulkan na świecie, ale także największy znany wulkan w Układzie Słonecznym pod względem zajmowanej powierzchni.

Godną uwagi cechą wulkanu Tamu jest to, że jego zbocza są bardzo łagodne. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że emanująca z niego lawa miała niską zawartość dwutlenku krzemu (SiO2). Ten rodzaj lawy jest bardzo płynny i pokonuje duże odległości przed zestaleniem.

Powierzchnia zajmowana przez podwodny wulkan Tamu (553 000 km²) jest prawie dwukrotnie większa niż powierzchnia Polski (312 679 km²).

Największy wulkan na świecie – wysokość względna

Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość jako odległość od stopy do szczytu, największym wulkanem na świecie jest Mauna Kea. Jest to również najwyższy wulkan archipelagu hawajskiego.

Chociaż szczyt Mauna Kea znajduje się 4207 metrów nad poziomem morza, jego podstawa znajduje się 6 kilometrów pod wodą, co daje całkowitą wysokość względną 10207 metrów. Z tego powodu Mauna Kea jest również znana jako najwyższa góra na ziemi.

Warto wiedzieć!
Chociaż temperatura powietrza na poziomie morza przekracza 32°C, szczyty Mauna Kea pozostają pokryte śniegiem przez cały rok.

Ostatnia erupcja miała miejsce 4500 lat temu i od tamtej pory Mauna Kea jest uśpiona. Na jego szczycie zbudowano obserwatorium astronomiczne, gdyż panują tu doskonałe warunki do obserwacji nieba. Ze względu na suchy klimat powietrze jest bardzo czyste, a chmury przeważnie utrzymują się poniżej wysokości szczytu.

Największe wulkany na ziemi według kontynentów

Najwyższy wulkan w Europie – Etna

Sycylia to wyspa z najwyższym wulkanem w Europie – Etną, której szczyt znajduje się na wysokości 3340 metrów nad poziomem morza. Jednocześnie jest to jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie.

Pierwsza zarejestrowana erupcja miała miejsce w 1600 roku pne. i od tego czasu zarejestrowano ponad 200 poważnych erupcji. Ostatnia erupcja Etny miała miejsce 24 grudnia 2018 r. i towarzyszyło jej trzęsienie ziemi o sile 4,9 w skali Richtera.

Według mitologii greckiej kuźnia Hefajstosa – boga ognia, kowali i złotników – znajdowała się niedaleko Etny.

Etna – najwyższy aktywny wulkan w Europie

Najwyższy wulkan w Afryce – Kilimandżaro

Jeśli chodzi o Afrykę, najwyższym wulkanem na tym kontynencie jest Kilimandżaro. Wysokość tego masywu składającego się z 3 stożków wulkanicznych wynosi 5895 metrów nad poziomem morza.

To także najwyższy szczyt w Afryce i najwyższa wolnostojąca góra na świecie. Masyw Kilimandżaro składa się z 3 stożków wulkanicznych: najwyższym z nich jest Kibo, które pozostaje uśpione i może wybuchnąć w dowolnym momencie. Kolejne 2 stożki – Mawenzi i Shira – są uważane za wymarłe.

Najwyższy wulkan w Azji – Damavand

Najwyższym wulkanem w Azji jest góra Damavand, położona w górach Elbrus, wznosząca się na wysokość 5610 metrów nad poziomem morza. To także najwyższy szczyt Iranu i święte miejsce w mitologii perskiej, uważane za symbol oporu wobec despotyzmu i obcej dominacji. Damavand jest uważany za uśpiony wulkan, a ostatnia erupcja miała miejsce około 7000 lat temu.

Damavand – najwyższy wulkan w Azji

Najwyższy wulkan Ameryki Północnej – Pico de Orizaba

Najwyższym wulkanem w Ameryce Północnej jest Pico de Orizaba, którego szczyt znajduje się na wysokości 5636 metrów nad poziomem morza. To uśpiony stratowulkan w Meksyku, który ostatnio wybuchł w 1846 roku.

Najwyższy wulkan Ameryki Południowej – Ojos del Salado

Również najwyższy wulkan na świecie. Ojos del Salado to uśpiony stratowulkan, który ostatnio wybuchł około 1500 lat temu. Na jego zboczach znajdują się słone jeziora i laguny zamieszkałe przez flamingi.

Najwyższy wulkan Australii i Oceanii – Giluwe

Giluwe to wygasły wulkan stożkowy w Papui-Nowej Gwinei, wznoszący się na wysokość 4368 metrów nad poziomem morza. Jest to najwyższy wulkan na kontynencie australijskim, ale od dłuższego czasu nie wykazuje żadnej aktywności. Ostatnia erupcja miała miejsce 220 000 lat temu. Chociaż wulkan Giluwe znajduje się nieco ponad 600 kilometrów od równika, na jego szczycie leży śnieg.

Najwyższy wulkan na Antarktydzie – Mount Sidley

Jeden z najrzadziej odwiedzanych szczytów na świecie. Mount Sidley to wygasły wulkan tarczowy sięgający 4285 metrów nad poziomem morza. Jego ostatnia erupcja miała miejsce 4,7 miliona lat temu.

Pierwszego udanego wejścia na szczyt wulkanu dokonał w 1990 roku nowozelandzki odkrywca Bill Atkinson.

Back To Top